FAQ | Politechnika Gdańska

Treść strony

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ścieżki liderskiej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do nas: szkolenia.hr@pg.edu.pl lub skontaktuj się z indywidualnym opiekunem ścieżki rozwoju liderskiego: Maksymilian Nawotka  maksymilian.nawotka@pg.edu.pl, tel. (58) 348 65 68.


Ścieżka rozwoju liderskiego jest adresowana do osób pełniących funkcje kierownicze na Uczelni, zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych zarządzających kilkuosobowym zespołem oraz przygotowujących się do pełnienia funkcji lidera. W przypadku osób przygotowujących się do pełnienia roli lidera wymagane jest potwierdzenie ze strony rektora lub dziekana.
Liderzy mogą doskonalić się na trzech poziomach – podstawowym, srebrnym i złotym.
Obowiązkowe są dwa pierwsze poziomy rozwoju kompetencji liderskich – podstawowy i srebrny.
Możesz rozwijać się jednocześnie na poziomie Podstawowym i Srebrnym. Aby przystąpić do poziomu Złotego, powinieneś mieć uprzednio ukończone szkolenia i warsztaty z poziomu podstawowego i srebrnego.
Warunkiem osiągnięcia poziomu podstawowego jest ukończenie dwóch szkoleń: „Rola lidera w organizacji” oraz „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy”. Szkolenia należy odnawiać co 8 lat.

Warunkiem osiągnięcia poziomu srebrnego jest ukończenie co najmniej jednego szkolenia z każdego obszaru rozwoju, z indywidualnie wybranych tematów raz na cztery lata.

Warunkiem osiągnięcia poziomu złotego jest ukończenie programu indywidualnego coachingu liderskiego, ukończenie dowolnego profesjonalnego programu liderskiego poza Uczelnią, a także uzyskanie pozytywnej opinii zespołu.
W ramach ścieżki liderskiej uczestnicy będą mogli wybierać i brać udział w szkoleniach i warsztatach realizowanych w 4 obszarach:

• autorytet, samorozwój i dobrostan lidera
• efektywna komunikacja i budowanie relacji w zespole
• zarządzanie zespołem i zmianą
• motywowanie i rozwój pracowników
Tak, można uczestniczyć w więcej niż jednym szkoleniu z danego obszaru szkoleniowego.
Na poziomie podstawowym certyfikaty są ważne 8 lat. Na poziomie srebrnym certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniach należy odnawiać co 4 lata.
Do ścieżki rozwoju liderskiego może przystąpić pracownik niepełniący funkcji kierowniczej na Uczelni, ale przygotowujący się do objęcia tego stanowiska (wskazany przez dziekana lub rektora).
Tak, jeśli szkolenie pozauczelniane wpisuje się w określone obszary rozwoju kompetencji i zostanie potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Certyfikat ten musi być wydany nie wcześniej niż cztery lata przed datą złożenia wniosku.
Osiągnięcia lidera potwierdza Zespół Ekspercki. W przypadku poziomu złotego wymagana jest dodatkowo pozytywna opinia współpracowników, którą uzyskuje Zespół Ekspercki po złożeniu wniosku o uznanie poziomu złotego przez lidera.
W przypadku pozytywnej decyzji Zespołu:

• Zespół informuje lidera o decyzji i przekazuje decyzję do Centrum HR
• Centrum HR dołącza decyzję do akt osobowych pracownika
• Centrum HR przekazuje cyklicznie (nie rzadziej niż raz w roku) przełożonym liderów informację o uznaniu ich osiągnięć
Tak, szkolenia, warsztaty oraz program coachingu indywidualnego realizowane są na uczelni w godzinach pracy.
Możesz ponownie wziąć udział w indywidualnym coachingu liderskim po 2 latach od zakończenia poprzedniego.
Tak, liderzy mogą przystąpić również do innych ścieżek rozwoju.
Brak podnoszenia kompetencji przez liderów może skutkować odwołaniem z funkcji kierowniczej, obniżeniem premii lub dodatku funkcyjnego.
Osiąganie poszczególnych poziomów stanowi przede wszystkim potwierdzenie rosnących kompetencji i rozwoju Twojego profesjonalizmu. Zdobycie poziomów nie jest bezpośrednio związane z awansem czy podwyżką, ale systematyczne poszerzanie wiedzy i umiejętności staje się ważnym argumentem w kontekście dalszego rozwoju Twojej kariery.