Dbamy o dobre samopoczucie i zdrowie naszych pracowników!
 

Jako pracownik masz możliwość skorzystania z oferty zajęć i aktywności w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Nie masz czasu lub nie zdążyłeś zapisać się na zajęcia sportowe dla pracowników – nie martw się. Zapraszamy Cię do wspólnej aktywności online.

Natomiast jeśli masz ochotę ćwiczyć po pracy – oferujemy Ci udział w programie sportowo-rekreacyjnym Benefit - karta Multisport.

Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz wykonywać dane ćwiczenia – skontaktuj się z Konsultantem ds. edukacji zdrowia pracowników. Odpowie na Twoje wątpliwości i doradzi, jaki rodzaj aktywności będzie dla Ciebie najlepszy.

Ważną kwestią jest, aby dbać o każdą dziedzinę swojego życia, również o harmonię i spokój wewnętrzny. Prowadzimy działania na rzecz równowagi psychicznej, warsztaty zwiększające samoświadomość, szkolenia z zakresu profilaktyki stresu i wypalenia zawodowego oraz technik radzenia sobie ze stresem i lękiem.

Bieżące ogłoszenia i komunikaty dotyczące prowadzonych przez nas działań znajdziesz w cyklicznych wydaniach Newslettera Centrum HR oraz w Strefie pracownika.
 


Czy wiesz, że:

 • właściwa aktywność ruchowa jest nieodłącznym czynnikiem profilaktyki przedwczesnego starzenia się;
 • niedobór ruchu prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się oraz niedołęstwa i inwalidztwa fizycznego, a pośrednio także psychicznego;
 • z wiekiem:
  zmniejsza się liczba włókien nerwowych o około 27% (jak i szybkość przewodzenia bodźców nerwowych),
  około 45% maleje objętość minutowa serca (siła skurczów mięśnia sercowego, czas skurczu staje się dłuższy),
  zmniejsza się zużycie tlenu w mózgu o około 35%,
  zmniejsza się maksymalna objętość oddechowa (w wieku od 35 do 80 lat maleje aż o około 60% czyli 13% na dekadę),
  zmniejsza się wielkość siły mięśniowej (w wieku pomiędzy 60-69 roku życia stanowi do 50% sił w wieku 20-29 lat),
  w wieku 20-80 lat o ok. 25-30% wzrasta tętnicze ciśnienie skurczowe krwi. Krew 20- letniego człowieka może przeciętnie pobrać z płuc 4 dm3 tlenu w ciągu minuty, podczas gdy w wieku 75 lat ilość ta wynosi tylko 1,5 dm3,
  obniżenie zdolności do pracy fizycznej wynosi około 30%, wyraźnemu zmniejszeniu ulega również zdolność do pracy umysłowej;
 • aktywność fizyczna jest kluczem do poprawy samopoczucia, poprawy sylwetki, zwiększa przepływ krwi w organizmie, sprzyja wzmocnieniu koncentracji i rozwoju zdolności poznawczych;
 • nie musisz godzinami chodzić na siłownię, aby włączyć sprawność fizyczną do swojej codziennej rutyny. Poświęcanie nawet niewielkiej ilości czasu w ciągu dnia na sprawność fizyczną przyniesie niesamowite korzyści dla Twojego organizmu.